Negatívne dopady silvestrovskej rozkoše: ohňostroje a petardy – sme skutočne civilizáciou?

Silvester – sviatok radosti, veselosti a osláv. Pre mnohých však zároveň znamená obdobie strachu, stresu a utrpenia. Ohňostroje a petardy, hoci prinášajú krátkodobé potešenie, majú nesmierne negatívne dopady na zvieratá, ľudí a životné prostredie. Akú cenu platíme za niekoľko sekúnd farebných výbuchov na oblohe?


Zviera: Nevinné obete hluku

Domáce zvieratá, ako psy a mačky, majú mimoriadne citlivý sluch. Výbuchy petárd ich desia, vyvolávajú paniku a často ich nútia utekať. V mestách každoročne evidujeme prípady stratených alebo zranených domácich miláčikov. Pre voľne žijúce vtáky je táto noc často fatálna. Výbuchy ich nútia opustiť bezpečné miesta, dezorientujú ich a neraz vedú k ich zraneniu alebo smrti.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Behavioral Ecology sa počas ohňostrojov vtáky v noci zdvíhajú do vzduchu, čo ich vystavuje riziku vyčerpania a kolízií. Jedna noc tak môže byť pre mnohé druhy doslova existenčná.


Ľudia: Deti, seniori a slabší trpia najviac

Hluk ohňostrojov a petárd je extrémne nepríjemný nielen pre zvieratá, ale aj pre ľudí. Starší ľudia a malé deti trpia obrovským stresom, ktorý môže mať vážne zdravotné následky, od zvýšeného krvného tlaku po úzkosť a paniku. Pre ľudí s poruchami autistického spektra alebo posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) je tento hluk doslova neznesiteľný.


Životné prostredie: Cena krásy na oblohe

Ohňostroje nezanechávajú len dočasný hluk, ale aj stopy v ovzduší. Spálené chemikálie uvoľňujú karcinogénne látky, ako napríklad dioxíny, ťažké kovy (napríklad kadmium, chróm a olovo), a jemné prachové častice. Tieto látky nielenže ohrozujú zdravie ľudí, ale pri dopade na zem kontaminujú pôdu a vodu.

Koncentrácie jemných častíc v dôsledku ohňostroja počas Silvestra vysoko prekračujú koncentrácie jemných častíc pozorované počas zvyšku roka. Navyše, správa US Environmental Protection Agency (EPA) upozorňuje na kontamináciu vodných zdrojov perchlorátmi používanými v pyrotechnike. Tieto chemikálie môžu poškodzovať hormonálnu rovnováhu organizmov.

Ťažké kovy, ktoré sa usadzujú v pôde, môžu spôsobovať dlhodobé poškodenie ekosystémov. Činnosť mikroorganizmov v pôde môže byť narušená a rastliny môžu absorbovať tieto toxické látky, čím môže dochádzať k bioakumulácii v potravinovom reťazci.


Civilizácia a jej zrkadlo

Tvrdí sa, že Mahátmá Gándhí povedal: „Veľkosť civilizácie sa posudzuje podľa toho, ako zaobchádza so svojimi najslabšími členmi.“ V modernom svete by sa toto malo vzťahovať nielen na ľudí, ale aj na zvieratá a životné prostredie. Ak ignorujeme utrpenie tých, ktorí sa nevedia brániť – či už sú to deti, seniori, psy alebo vtáky – môžeme sa skutočne nazývať civilizáciou?


Alternatívy, ktoré majú zmysel

Čoraz viac miest po celom svete zakazuje tradičné ohňostroje a nahrádza ich tichými svetelnými show alebo dronovými predstaveniami. Tieto alternatívy poskytujú rovnaký vizuálny zážitok, no bez devastujúcich následkov.


Silvestrovské oslavy nemusia byť synonymom deštrukcie a utrpenia. Je čas zamyslieť sa nad tým, aký odkaz chceme zanechať budúcim generáciám. Sme pripravení oslavovať tak, aby sme mysleli aj na slabších? Alebo zostaneme zajatcami tradície, ktorá má ďaleko od skutočnej civilizácie?

Ježiš ako „sektár“: Poučenie pre našu dobu

18.04.2025

Ježišovo učenie o láske k blížnemu, odpustení a spravodlivosti bolo vo svojej dobe revolučné, no zároveň kontroverzné. Pre mnohých predstaviteľov vtedajšieho náboženského a spoločenského poriadku bolo jeho posolstvo natoľko odlišné, že ho označovali za sektárske a nebezpečné. Napriek tomu, že Ježišovo učenie bolo založené na univerzálnych hodnotách, ako je [...]

Technológie nás mali oslobodiť: Prečo stále drieť?

15.04.2025

„Človek beží životom, nešetriac nohy: dom, práca, dom, práca, akoby odpykával trest.“ Tieto slová dokonale vystihujú uponáhľaný rytmus, v ktorom žijeme. Napriek tomu, že technológie za posledné storočie urobili prácu efektívnejšou, pracujeme viac, než by bolo treba. Prečo trávime toľko času zarábaním peňazí namiesto toho, aby sme si užívali život? Skúsme [...]

Paradox obáv z vymývania mozgov – Ako nás strach môže uväzniť v informačnej bubline

22.03.2025

Vymývanie mozgov je fenomén, ktorý nás fascinuje aj desí. Či už ide o manipuláciu v totalitných režimoch, sektách, reklamách alebo na sociálnych sieťach, všetci máme obavy z toho, že stratíme schopnosť nezávislého myslenia. Prečo sa však tohto javu tak bojíme? Strach zo straty kontroly Jednou z hlavných príčin nášho strachu je pocit bezmocnosti. Ľudia si cenia svoju [...]

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

Brown Bear / Medveď /

Muža pri lyžiarskom stredisku Králiky napadol medveď. S otvorenou ranou stehna ho previezli do nemocnice

18.04.2025 21:21

Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Robert F. Kennedy

Na Trumpov príkaz zverejnili 10-tisíc strán dokumentov o atentáte na senátora Kennedyho

18.04.2025 21:01

Robert Francis Kennedy bol jedným z dvoch mladších bratov prezidenta USA Johna F. Kennedyho.

Záplavy / Potopa / Floods /

Extrémne počasie si v Taliansku a Francúzsku vyžiadalo najmenej štyri obete

18.04.2025 19:41

Lejaky i husté sneženie od štvrtka sužovalo časti Talianska, Francúzska a Švajčiarska.

Mária Podhorská

Ľudskosť nikdy nevyjde z módy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 16700x
Priemerná čítanosť článkov: 1044x

Autor blogu

Kategórie