Tajné „medicínske“ zákroky na Slovensku

V tieni bežných nemocníc, ďaleko od zraku verejnosti, prebiehajú zákroky, ktoré by mohli zmeniť pohľad na svet médií. Nie sú to bežné operácie, aké poznáme. Tieto zákroky sú tiché, no ich dopady sú hlučné ako veľký titulok na prvej strane bulvárnych novín alebo virálny príspevok v online priestore. Akoby tieto procedúry v sebe skrývali istú formu čiernej mágie, ktorá umožňuje „vyliečeným“ novinárom spúšťať svoje šokujúce správy ako delobuchy uprostred nočného ticha. Sú tak výnimočné, že by si zaslúžili vlastnú kapitolu v učebniciach mediálnych štúdií. Hovoríme o procedúrach, ktoré vysvetľujú, prečo niektorí novinári dokážu bez mihnutia oka napísať čokoľvek – od výmyslov po čisté ohovárania. Tajomstvom ich „odvahy“ je vraj… vyoperovaná hanba, čo je podľa všetkého ultimátna forma mentálneho liftingu – kde sa etické zábrany alebo ľudská empatia odstránia v prospech senzáciechtivého písania bez ohľadu na dôsledky.

Predstavte si hanbu ako orgán, ktorý vás núti premýšľať dvakrát, než niekoho verejne zosmiešnite, zverejníte neoverenú klebetu alebo mu zničíte život. Možno by ste si vďaka nej dvakrát rozmysleli, či je naozaj správne zverejniť súkromné informácie niekoho bez jeho súhlasu, len preto, že vám to môže priniesť pozornosť alebo zisk. Možno by vás zastavila pred tým, než by ste niekomu zničili kariéru na základe nepodložených obvinení. Funguje ako vnútorný alarm, ktorý zazvoní, keď začnete zachádzať priďaleko, niečo ako vaša babka, ktorá vám zakričí: „To by si nemal robiť, ty sa nehanbíš?!“ Teraz si predstavte, že tento orgán niektorým ľuďom chirurgicky odstránili. Akoby šli do nemocnice s prosbou: „Doktor, prosím vás, zoberte mi tú otravnosť, čo mi bráni písať úplné nezmysly.“ A lekár s úsmevom odpovie: „Žiadny problém, odteraz vám v písaní nebude stáť nič v ceste – ani zdravý rozum!“ To je vraj kľúč k ich úspechu – schopnosť písať čokoľvek, bez ohľadu na následky, s takou ľahkosťou, akoby iba vyplňovali sudoku v nedeľných novinách. Aj to nie je najlepšie prirovnanie lebo aj tam platia nejaké pravidlá – ich jediným pravidlom je, že žiadne pravidlá neexistujú.

Podľa neoverených zdrojov ide o utajené operácie, ktoré majú vybraným „žurnalistom“ zabezpečiť trvalú imunitu voči sebareflexii a empatii. Zákrok je údajne jednoduchý: malý rez v oblasti svedomia, rýchle odstránenie hanby a… voilà! Pacient sa okamžite stáva ideálnym kandidátom na písanie šokujúcich a nenávistných článkov. Predstavte si, že by ste sa rozhodli podstúpiť operáciu a na druhý deň by ste sa zobudili, ako úplne nový človek, pripravený napísať čokoľvek. „Včera som ešte ľutoval, že som niekomu na Facebooku napísal, že vyzerá ako zombie,“ hovoríte si. „Ale teraz? Teraz je to môj ranný rituál!“ Je to presne ako keby ste niekoho naučili, ako napísať krutý komentár pod fotku alebo video niekoho, koho ani nepoznáte, a ešte pri tom pocítili akúsi nezaslúženú slasť. Po tomto zákroku sa z daného jednotlivca stáva expert na manipuláciu, šírenie dezinformácií a vytváranie úplných katastrof zo situácií, ktoré by iní riešili s rešpektom a porozumením. A všetko to je vykonané s úsmevom a pocitom, že naozaj prinášajú svetu „pravdu“, hoci okolo nej ani neprešli.

Aký je proces zákroku?

1. Predoperačné vyšetrenie

Pred zákrokom sa zisťuje, či pacient vykazuje známky hanby. Je to ako keď vás berú na testy pred vstupom do tajného klubu – ak zistia, že dokážete bez problémov neoverovať informácie, otravovať ľudí, posielať im nevyžiadané správy alebo zverejňovať osobné informácie a vymyslené príbehy, pravdepodobne už operáciu nepotrebujete. V tom prípade ste už dávno členom klubu „Bez zábran“

Ale ak pri predstave, že by ste niekomu mohli zničiť život, pocítite aspoň záblesk výčitiek, ste stále vhodný kandidát na operáciu. Predstavte si to ako situáciu, keď sa rozhodujete, či si v autobuse sadnete na miesto pre tehotnú ženu. Ak si sadnete bez rozmyslu, operáciu už nepotrebujete. Ale ak sa na chvíľu zastavíte a spýtate sa: „Čo ak táto žena naozaj čaká dieťa?“, potom vás pošlú na vyšetrenie – operácia vám zaručí, že sa už nikdy nebudete zamýšľať nad tým, čo vlastne cítia iní ľudia.

2. Samotná operácia

Lekári opisujú procedúru ako „čistenie etickej stopy“. Jej výsledkom je novinár, ktorý dokáže publikovať aj tie najnezmyselnejšie správy, ak to prinesie zisk a túžobne očakávanú nenávisť. Výsledkom tejto operácie je novinár, ktorý bez problémov napíše článok, ktorý by inak aj jeho matka označila za klamstvo. Je pondelok ráno, nový článok je hotový a mama mu zavolá: „Ale, synček, to je úplný výmysel! Ako môžeš niečo také napísať?“ A on sa len usmeje, zodvihne kávu a povie: „Mami, to sú len fakty, ktoré ešte neboli potvrdené, ale všetci ostatní o tom už píšu. Kto by sa pozastavil pri tom, že to nie je pravda?“.

3. Pooperačná starostlivosť

Namiesto rehabilitácie pacienti absolvujú mediálny tréning, ktorý je podobný tomu, ako keď vás učia ignorovať výčitky. Tu sa pacienti učia ignorovať kritiku a zamaskovať chýbajúcu hanbu obhajobami ako: „Verejnosť má právo vedieť!“ alebo „Máme právo na slobodu slova!“, aj keď to znamená zničiť niekomu život kvôli počtu klikov. Po tomto tréningu sú pacienti plne pripravení vyjsť na svetlo sveta a začať svoju kariéru v oblasti, kde morálka je len ďalší pojem z dávnej histórie.

Podľa zákulisných informácií je vyoperovaná hanba populárna najmä medzi istými novinármi, ktorí prinášajú neoverené informácie, očierňujú nevinných ľudí, vynášajú veci zo spisov neukončených trestných konaní, nálepkujú a dehumanizujú ľudí a ďalšími odborníkmi na „odhalenia“ a „pravdy“.

Vedľajšie účinky?
Lekári upozorňujú, že zákrok má vážne následky:

  • Strata schopnosti rozlíšiť pravdu od klamstva
    Pacienti po zákroku už nevedia, čo je pravda a čo je výmysel. Je to ako keby ste si každý deň obliekali dve rôzne ponožky, ktoré vám úplne nepasujú, ale aj tak si hovoríte, že sú rovnaké.
  • Chronická potreba všetko dramatizovať
    Po operácii sa každý deň stane veľkou drámou. Človek si objedná kávu v kaviarni a hneď to popíše ako „neuveriteľnú výzvu, ktorá si vyžaduje nečakanú odvahu“. Alebo ak si niekto nechá zabudnutý mobil na stoličke, je to len nešťastná náhoda. Po operácii je to už „tragédia roka, ktorá zmení svet, ako ho poznáme“.
  • Úplná necitlivosť voči tomu, že niekomu zničili život
    Pacienti po operácii už vôbec neprežívajú, čo spôsobia svojimi článkami. Je to ako keby ste na rodinnom stretnutí zjedli celú tortu, pozerali sa na smutné oči všetkých prítomných a ešte povedali: „Tak čo, nebol to skvelý dezert? Už sa naň dlhšie chystám!“ Pričom úplne ignorujete fakt, že torta bola pripravená s láskou a všetci ostatní sa chystali na to, že si z nej vezmú aspoň malý kúsok. A keď vám niekto povie, že ste práve spôsobili malú katastrofu, vy len pohodlne odpoviete: „Veď to bola len torta! Prečo by ste sa mali trápiť?“

Ak sú tieto tajné operácie skutočné, odpovedá to na otázku, prečo niektoré médiá fungujú tak, ako fungujú. Namiesto etických zásad tam totiž operujú pacienti bez hanby. A nie je to len o tom, že žiť bez hanby znamená, že sa nemusíte obávať pravdy, ale aj že sa môžete vyžívať v tom, ako vaše klamstvá spôsobia, že všetci sa budú hádať o tom, čo je pravda.

A čo je riešením? Možno by sme namiesto vyoperovania hanby mali zvážiť „transplantáciu empatie a kritického myslenia“. Predstavte si to ako novú medicínu pre novinárov, ktorí by konečne začali vidieť rozdiel medzi „pravdou“ a „tým, čo vám včera napísal nejaký ľudský robot, čo sa považuje za novinára“. Ak sa však tento zákrok nikdy neujme, jediné, čo nám zostáva, je byť opatrní pri tom, čo čítame, a hlavne – neveriť všetkému, čo na nás kričí z médií.

Ako povedal Mahátmá Gándhí: „Pravda nie je vždy krásna, ale jej sila spočíva v tom, že je neodolateľná.“ Keby novinári viac stávkovali na pravdu, namiesto vytvárania škandálov a vymýšľania príbehov, bolo by to omnoho silnejšie a efektívnejšie. Pravda, aj keď nie vždy pohodlná, má tú zvláštnu schopnosť získať si naše srdcia, pretože je neodolateľná v tom, že v konečnom dôsledku vždy vyjde najavo a aj preto, že mení svet. Len pravda dokáže otvoriť dvere k reálnym zmenám a pokroku, pretože jediná je schopná pohnúť ľuďmi a spoločnosťami k lepšiemu. Keby novinári viac stávkovali na pravdu, nemuseli by sa uchyľovať k manipuláciám a senzáciám. Práve pravda by im zabezpečila rovnakú pozornosť a možno ešte väčší dopad, pretože pravda je vždy silnejšia ako najväčší výmysel. Zaujímavé je, že klamstvá môžu zaujať, ale nikdy nepretrvajú, kdežto pravda – aj keď je občas nepríjemná – vždy získa rešpekt a vytvára zmeny, ktoré sú skutočné a trvalé.

Vierovyznania v konflikte: Kedy sa to konečne skončí?

18.12.2024

Náboženstvá sú základnými piliermi civilizácie. Hoci ich zakladatelia hlásali lásku, súcit a mier, mnohé konflikty a neznášanlivosť vo svete sa odohrávajú práve pod zámienkou náboženstva. Ako je možné, že učenie prorokov, ktorí volali po jednote a rešpekte k blížnemu, bolo zabudnuté alebo prekrútené? Predstavme si hypotetickú situáciu: Ježiš, Budha, Mohamed a [...]

Lži, ktoré zabíjajú: Nemorálnosť propagandy počas 1. svetovej vojny

14.12.2024

História nám ponúka mnohé lekcie, ale jednou z najtemnejších je tá, ktorú nám zanechala vojenská propaganda počas 1. svetovej vojny. Táto masívna kampaň dehumanizácie, manipulácie a klamstiev nielenže spôsobila smrť miliónov, ale zanechala aj hlboké jazvy na spoločnosti, kultúre a pokroku. Ak si dnes, v ére informačnej explózie a rastúcich vojenských výdavkov, [...]

Môže byť inteligencia nebezpečná? IQ bez EQ ako nástroj ničenia

10.12.2024

V čase, keď technológie a vedomosti dosiahli bezprecedentnú úroveň, čelíme otázke, ako tieto schopnosti využívame. Diskusia o tom, či je dôležitejšie IQ alebo EQ, rezonuje viac než kedykoľvek predtým. Vzdelávací psychológ Haim Ginott varoval pred vzdelaním bez ľudskosti; písal o liste, ktorý učitelia dostanú od svojho riaditeľa každý rok: “Prežil [...]

Srbsko, škola

Rodičov žiaka, ktorý v Srbsku v škole zastrelil 10 ľudí, poslal súd do väzenia

30.12.2024 19:36

Kvôli nízkemu veku nemohol byť žiak za svoj čin trestne stíhaný a je umiestnený v psychiatrickej liečebni. Rodičia skončia vo väzení.

Fico elektrina

Dovoz elektriny na Ukrajinu je podľa odborníkov slušný biznis. Strela do vlastnej nohy - ak ho zastavíme, môžeme prísť o stámilióny

30.12.2024 19:31

Zastavenie exportu elektrickej energie na Ukrajinu môže znamenať ekonomické škody najmä pre Slovensko.

Elon Musk

Nemecká vláda hovorí o snahe Elona Muska ovplyvniť ich voľby, priznáva mu však právo vyjadriť svoj názor

30.12.2024 19:06

Nemecká vláda označila opakované vyjadrenie podpory pre AfD zo strany amerického miliardára Elona Muska za pokus o ovplyvnenie parlamentných volieb.

vlk

Od januára bude možné krátko loviť vlkov, maximum je 74

30.12.2024 17:41

Od 1. januára nadobudne platnosť nová vyhláška, ktorá umožní lov vlka na území Slovenska.

Mária Podhorská

Ľudskosť nikdy nevyjde z módy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 6685x
Priemerná čítanosť článkov: 955x

Autor blogu

Kategórie