Zakladateľ propagandy: Ako jeho myšlienky ovplyvňujú našu súčasnosť

Propaganda je fenoménom, ktorý sprevádza ľudské dejiny už tisícky rokov. Avšak moderná podoba propagandy, ako ju poznáme dnes, bola do značnej miery formalizovaná v 20. storočí mužom menom Edward Bernays. Tento rakúsko-americký priekopník verejných vzťahov (PR) a autor viacerých kníh o psychológii masovej komunikácie bol často označovaný ako „otec propagandy“. Jeho myšlienky sú dodnes používané v politike, reklame, žurnalistike a sociálnych sieťach. Aj preto je dôležité pochopiť, kde, ako a kým sme manipulovaní.

Edward Bernays (1891–1995) bol synovcom známeho psychoanalytika Sigmunda Freuda. Bernays využíval Freudove poznatky o podvedomí na vytváranie masových stratégií, ktoré dokázali ovplyvniť verejnú mienku. Svoju prácu definoval ako „vedu o manipulácii verejnosti“.

Jeho slávne dielo „Propaganda“ (1928) poskytlo systematický návod na formovanie úsudkov a postojov širokej verejnosti. Bernays veril, že kontrola nad myslením masy je nevyhnutná pre fungovanie demokratickej spoločnosti. Tvrdil, že „neviditeľná ruka“ vzdelaných elít by mala riadiť ľudské správanie, aby sa zabránilo chaosu.

Hoci sa jeho technikám pripisuje pokrok v profesii public relations, boli kritizované za manipuláciu verejnej mienky, často spôsobom, ktorý podkopáva individuálnu autonómiu a demokratické hodnoty. Bernays bol dokonca prirovnávaný k európskym fašistom ako Goebbels a Hittler. Sám Bernays vo svojej autobiografii z roku 1965 napísal, že Goebbels čítal a používal jeho knihy.

Ako sa jeho techniky používajú dnes?

Bernays naznačuje, že propaganda sa môže stať čoraz efektívnejšou a vplyvnejšou vďaka odhaleniu skrytých motívov a túžob publika.

1. Reklama a konzumný štýl života

Jednou z najznámejších kampaní Bernaysa bola propagácia cigariet ako symbolu slobody pre ženy. V roku 1929 najal ženy, aby pochodovali v New Yorku na verejnosti a fajčili cigarety, ktoré nazval „fakle slobody.“ Tento medializovaný krok prelomil vtedajšie spoločenské tabu a zvýšil predaj cigariet medzi ženami. Dnešná reklama často využíva podobné psychologické techniky – spája produkty so slobodou, šťastím alebo prestížou.

2. Politická manipulácia

Politické kampane sa už desaťročia inšpirujú Bernaysovými metódami. Volební stratégovia využívajú zber dát, emocionálne posolstvá a polarizáciu spoločnosti na ovplyvnenie volených rozhodnutí. Moderné technológie, ako sú algoritmy sociálnych sietí, tento proces len zefektívnili a rozšírili.

3. Sociálne siete a fake news

Bernaysova práca pokračuje aj v ére internetu. Sociálne siete poskytujú platformy na masové šírenie informácií (a dezinformácií), ktoré sú navrhnuté tak, aby vyvolávali emócie a ovplyvňovali názory. Psychologické triky, ktoré Bernays zdokonalil, sú dnes bežne využívané na podporu ideológií alebo záujmov mocných skupín.

Prečo je dôležité o tom vedieť?

Bernaysov prístup kladie otázky o etike a slobode jednotlivca. Keď si uvedomíme, že mnohé naše názory a rozhodnutia nie sú celkom naše vlastné, dokážeme sa stať kritickejšími spotrebiteľmi informácií.

Ako sa chrániť pred manipuláciou?

  • Vzdelávanie: Naučme sa rozoznávať psychologické taktiky, ktoré sa používajú v reklame, politike a médiách.
  • Kritické myslenie: Overujme zdroje informácií a analyzujme, kto a prečo ich šíri.
  • Transparentnosť: Podporujme organizácie a iniciatívy, ktoré pracujú na zlepšovaní mediálnej gramotnosti.

Edward Bernays zanechal nespochybniteľný odkaz, ktorý je viditeľný vo všetkých oblastiach našej spoločnosti. Jeho myšlienky a techniky sú mocným nástrojom, ktorý môže byť využitý na dobré či zlé účely. Kľúčové je, aby sme sa ako spoločnosť naučili túto moc rozpoznať a pochopiť jej dôsledky.

Technológie nás mali oslobodiť: Prečo stále drieť?

15.04.2025

„Človek beží životom, nešetriac nohy: dom, práca, dom, práca, akoby odpykával trest.“ Tieto slová dokonale vystihujú uponáhľaný rytmus, v ktorom žijeme. Napriek tomu, že technológie za posledné storočie urobili prácu efektívnejšou, pracujeme viac, než by bolo treba. Prečo trávime toľko času zarábaním peňazí namiesto toho, aby sme si užívali život? Skúsme [...]

Paradox obáv z vymývania mozgov – Ako nás strach môže uväzniť v informačnej bubline

22.03.2025

Vymývanie mozgov je fenomén, ktorý nás fascinuje aj desí. Či už ide o manipuláciu v totalitných režimoch, sektách, reklamách alebo na sociálnych sieťach, všetci máme obavy z toho, že stratíme schopnosť nezávislého myslenia. Prečo sa však tohto javu tak bojíme? Strach zo straty kontroly Jednou z hlavných príčin nášho strachu je pocit bezmocnosti. Ľudia si cenia svoju [...]

HDP: Spojenec vojny, nepriateľ spoločnosti

11.03.2025

Politici sa ním chvália, ekonómovia ho analyzujú a médiá z neho robia symbol pokroku. Hrubý domáci produkt (HDP) je jedným z najsledovanejších ukazovateľov ekonomického úspechu krajiny. No naozaj meria HDP hodnotu krajiny? Alebo je len ilúziou, ktorá upevňuje spotrebiteľskú spoločnosť a ignoruje skutočné kvality života? HDP rastie pri katastrofách Hurikán zničí tisíce [...]

ZSSK

Vlaky budúcnosti konečne aj na Slovensku: Tešte sa na nové súpravy a vyšší komfort

17.04.2025 00:00

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia.

musk

Putin prirovnal Muska k tvorcovi sovietskych rakiet. Čím je podľa neho posadnutý?

16.04.2025 20:53

Musk pred časom verejne vyhlásil, že sa s Putinom rozprával iba raz, a to pred ruskou inváziou na Ukrajinu a o vesmírnych technológiách.

rieka Kongo, potopená loď

Obrovská tragédia na rieke Kongo: Požiar a potopenie lode si vyžiadalo najmenej 50 mŕtvych, vyše 100 je nezvestných

16.04.2025 20:00, aktualizované: 20:22

Desiatky ľudí sa podarilo zachrániť, ale mnohí majú rozsiahle popáleniny.

Miloš Vučevič

Srbský parlament schválil novú vládu. Premiér je politicky neskúsený lekár

16.04.2025 19:05

Podľa Reuters bolo toto hlasovanie len formalitou.

Mária Podhorská

Ľudskosť nikdy nevyjde z módy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 16370x
Priemerná čítanosť článkov: 1091x

Autor blogu

Kategórie