Lži, ktoré zabíjajú: Nemorálnosť propagandy počas 1. svetovej vojny

História nám ponúka mnohé lekcie, ale jednou z najtemnejších je tá, ktorú nám zanechala vojenská propaganda počas 1. svetovej vojny. Táto masívna kampaň dehumanizácie, manipulácie a klamstiev nielenže spôsobila smrť miliónov, ale zanechala aj hlboké jazvy na spoločnosti, kultúre a pokroku. Ak si dnes, v ére informačnej explózie a rastúcich vojenských výdavkov, nevšímame paralely so súčasnosťou, riskujeme opakovanie tých istých tragických chýb.


Ľudská prirodzenosť: Sú ľudia predurčení na zabíjanie?

Na rozdiel od rozšíreného mýtu, že vojna je „prirodzeným stavom ľudstva,“ biológia aj antropológia naznačujú opak. V živočíšnej ríši je len málo druhov, ktoré sa systematicky ničia medzi sebou. Konflikty sa najčastejšie riešia zastrašovaním, súbojmi bez smrteľných následkov alebo útekom. Podobne aj u ľudí je skôr prirodzené riešiť konflikty vyjednávaním a spoluprácou.

Ak je vojna pre ľudí neprirodzená, ako je teda možné, že milióny mužov počas 1. svetovej vojny opustili svoje domovy, aby zabíjali iných, ktorých nikdy predtým nestretli? Odpoveďou je propaganda – nástroj, ktorý premieňa strach, neistotu a nacionalizmus na ideologickú zbraň.

Čo je vojenská propaganda?

Propaganda sa definuje ako cielené šírenie informácií s cieľom ovplyvniť postoje alebo správanie jednotlivcov či skupín. Vo vojenskom kontexte ide o vytváranie naratívov, ktoré podporujú vojenské aktivity, mobilizujú obyvateľstvo, a niekedy dokonca dehumanizujú nepriateľa. Počas 1. svetovej vojny vznikali plagáty vyzývajúce mužov, aby narukovali, a ženy, aby podporovali vojakov. Počas 2. svetovej vojny sa propaganda stala sofistikovanejšou, využívala film, rádio a tlač, aby posilňovala morálku a demonštrovala nepriateľa ako hrozbu pre „spravodlivý svetový poriadok.“

Nemorálnosť vojenskej propagandy

Manipulácia a klamstvo
Propaganda často používa prehnané alebo úplne nepravdivé informácie na ovplyvnenie verejnosti. Počas 1. svetovej vojny sa šírili príbehy o nemeckých „zverstvách,“ ktoré boli neskôr odhalené ako výmysly. Tieto taktiky podkopávajú dôveru v inštitúcie a narúšajú etické normy spoločnosti.

Dehumanizácia nepriateľa
Jedným z cieľov vojenskej propagandy je vykresliť nepriateľa ako zlohodného a neľudského. Počas 2. svetovej vojny zobrazovali nacistické a japonské karikatúry nepriateľov ako monštrá, čo podporovalo nenávisť a ospravedlňovalo brutálne činy na oboch stranách.

Dlhodobé následky
Propaganda môže zanechať hlboké jazvy v spoločnosti. Rozsiahle dezinformácie a polarizácia, ktoré vznikli počas vojny, môžu mať dlhodobé sociálne a politické dôsledky.


Britská propaganda počas 1. svetovej vojny: Mechanizmus nemorálnosti

Dehumanizácia nepriateľa

Jedným z hlavných cieľov britskej propagandy bolo vykresliť nemeckých vojakov ako brutálnych, barbarských „hunov“, ktorí ohrozujú britský spôsob života. Plagáty zobrazovali nemeckých vojakov ako násilníkov, útočiacich na nevinné ženy a deti, čím posilňovali nenávisť a odhodlanie bojovať. Jeden z najznámejších plagátov nesie nápis „Remember Belgium!“, odkazujúci na údajné nemecké zverstvá v Belgicku. Tieto príbehy, často prehnané alebo úplne nepravdivé, mali za cieľ potlačiť empatiu a vytvoriť obraz nepriateľa, ktorého treba zničiť.

Nútené zapojenie spisovateľov a umelcov

Britská vláda prostredníctvom War Propaganda Bureau (Wellington House) zapojila do svojej kampane desiatky známych spisovateľov a umelcov. Viacerí spisovatelia ako Arthur Conan Doyle (autor príbehov o Sherlockovi Holmesovi) a H. G. Wells (autor sci-fi románov ako Vojna svetov) súhlasili s písaním brožúr a kníh, ktoré by podporovali stanovisko vlády. Títo intelektuáli písali články, brožúry a knihy, ktoré mali legitimizovať vojnu, dehumanizovať nepriateľa a vykresľovať ho ako monštrum a tým povzbudzovať vojakov a civilistov k odhodlaniu zabíjať. 

Rudyard Kipling (autor Knihy džungle a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru), ktorý ospevoval hrdinstvo britských vojakov, neskôr tragicky prišiel o syna vo vojne. Jeho bolestné uvedomenie z nemorálnosti vojny bolo varovným hlasom, ktorý však prišiel neskoro.

No nie všetci umelci a spisovatelia boli ochotní podvoliť sa. Niektorí, ako básnik Wilfred Owen, písali o skutočných hrôzach vojny. Jeho dielo „Dulce et Decorum Est“ odhaľuje, aká krutá bola realita na bojiskách, a zosmiešňuje predstavu, že zomrieť za vlasť je „sladké a čestné.“


Zamlčané správy: Vianočné prímerie

Jedným z najsilnejších dôkazov ľudskej prirodzenosti smerujúcej k mieru je Vianočné prímerie z roku 1914. Britskí a nemeckí vojaci na Západnom fronte, ktorí boli predtým vystavení propagande zobrazujúcej nepriateľa ako monštrum, na Vianoce spontánne prerušili boje.

Vojaci si vymieňali darčeky, spievali koledy, zdieľali jedlo a dokonca si zahrali futbal. Táto udalosť dokázala, že ľudia na oboch stranách zákopov si navzájom rozumeli viac, ako ich vlády predpokladali.

Britské médiá a vojenské autority sa však pokúsili túto udalosť minimalizovať alebo úplne utajiť. Obávali sa, že podobné správy by mohli oslabiť „morálku“ vojakov a spôsobiť, že by sa odmietali ďalej zabíjať. Propaganda totiž nemohla pripustiť, že nepriateľ nie je monštrum, ale človek s rovnakými túžbami po mieri a bezpečí.


Dôsledky propagandy: Straty na životoch a stagnácia spoločnosti

Vojenská propaganda nemala vplyv len na bojiská. Na území Británie sa počas vojny výrazne zhoršilo postavenie Nemcov žijúcich v krajine. Mnohí boli podozrievaní zo špionáže, diskriminovaní alebo zatýkaní.

Zameranie spoločnosti na vojnové úsilie tiež znamenalo stagnáciu pokroku v oblasti vedy, kultúry a medziľudských vzťahov. Výskum, ktorý by mohol zachraňovať životy, bol namiesto toho orientovaný na výrobu zbraní. Umelci a intelektuáli, ktorí by inak obohacovali kultúru, boli nútení slúžiť propagande.


Poučenie pre súčasnosť: Hrozí opakovanie histórie?

Na to, aby sa z bežných ľudí stali vojaci ochotní zabíjať, je potrebné presvedčiť ich, že nepriateľ je zlo, že ich vlastná krajina je ohrozená a že vojna je jediným riešením. Prvá svetová vojna a propaganda, ktorá ju sprevádzala, nám ponúkajú varovný príbeh o tom, ako ľahko možno zmanipulovať spoločnosť a premôcť ľudskosť. Dnes, keď mnohé krajiny zvyšujú vojenské výdavky a spúšťajú mediálne kampane, ktoré podporujú militarizáciu a polarizáciu, je dôležité si pripomenúť, kam až takéto kroky vedú.

Namiesto toho, aby sme sa nechali ovplyvniť nenávistnými naratívmi a propagandou, mali by sme sa inšpirovať ľudskosťou vojakov počas Vianočného prímeria. Ak dokázali nájsť mier uprostred vojny, dokážeme ho nájsť aj my – ak sa nenecháme zlákať nenávisťou a klamstvami.

História sa nemusí opakovať, ak budeme dostatočne odvážni ju prekonať. V konečnom dôsledku záleží na tom, či ako spoločnosť budeme podporovať rozvoj mierových hodnôt a odolávať manipulácii, ktorá nás vedie do konfliktov.

Zakladateľ propagandy: Ako jeho myšlienky ovplyvňujú našu súčasnosť

08.01.2025

Propaganda je fenoménom, ktorý sprevádza ľudské dejiny už tisícky rokov. Avšak moderná podoba propagandy, ako ju poznáme dnes, bola do značnej miery formalizovaná v 20. storočí mužom menom Edward Bernays. Tento rakúsko-americký priekopník verejných vzťahov (PR) a autor viacerých kníh o psychológii masovej komunikácie bol často označovaný ako „otec [...]

Negatívne dopady silvestrovskej rozkoše: ohňostroje a petardy – sme skutočne civilizáciou?

31.12.2024

Silvester – sviatok radosti, veselosti a osláv. Pre mnohých však zároveň znamená obdobie strachu, stresu a utrpenia. Ohňostroje a petardy, hoci prinášajú krátkodobé potešenie, majú nesmierne negatívne dopady na zvieratá, ľudí a životné prostredie. Akú cenu platíme za niekoľko sekúnd farebných výbuchov na oblohe? Zvieratá: Nevinné obete hluku Domáce zvieratá, ako [...]

Tajné „medicínske“ zákroky na Slovensku

28.12.2024

V tieni bežných nemocníc, ďaleko od zraku verejnosti, prebiehajú zákroky, ktoré by mohli zmeniť pohľad na svet médií. Nie sú to bežné operácie, aké poznáme. Tieto zákroky sú tiché, no ich dopady sú hlučné ako veľký titulok na prvej strane bulvárnych novín alebo virálny príspevok v online priestore. Akoby tieto procedúry v sebe skrývali istú formu čiernej mágie, [...]

Musk

Musk kritizuje Trumpa pre projekt AI, Sam Altman hovorí o šikane

23.01.2025 06:55

Stargate má podľa Trumpa prilákať investície súkromných firiem v hodnote 500 miliárd dolárov a vytvoriť 100-tisíc pracovných miest.

Kalifornia, požiar

Pri Los Angeles sa rýchlo šíri ďalší požiar, evakuáciu nariadili pre 20-tisíc ľudí

23.01.2025 06:17

Severne od kalifornského mesta Los Angeles sa rýchlo šíri ďalší požiar, kvôli ktorému úrady nariadili evakuáciu 20 000 ľudí.

Robert Fico

Fico hovorí o majdane, Šimečka o fraške. Čo vieme o správe SIS, ku ktorej zasadne Bezpečnostná rada?

23.01.2025 06:00

Robert Fico tvrdí, že na Slovensku sa chystá majdan a avizuje tvrdé opatrenia počas protestov

Trump Inauguration

Odborník: Trumpova Amerika bude zlá na všetkých. Prezident sa cíti ako Putin a Si Ťin-pching

23.01.2025 06:00

„Kým bude Donald Trump americkým prezidentom, obávam sa, že NATO je odsúdené na nefunkčnosť," mysli si expert na medzinárodné vzťahy Jack Goldstone.

Mária Podhorská

Ľudskosť nikdy nevyjde z módy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 9451x
Priemerná čítanosť článkov: 1050x

Autor blogu

Kategórie