Lži, ktoré zabíjajú: Nemorálnosť propagandy počas 1. svetovej vojny

História nám ponúka mnohé lekcie, ale jednou z najtemnejších je tá, ktorú nám zanechala vojenská propaganda počas 1. svetovej vojny. Táto masívna kampaň dehumanizácie, manipulácie a klamstiev nielenže spôsobila smrť miliónov, ale zanechala aj hlboké jazvy na spoločnosti, kultúre a pokroku. Ak si dnes, v ére informačnej explózie a rastúcich vojenských výdavkov, nevšímame paralely so súčasnosťou, riskujeme opakovanie tých istých tragických chýb.


Ľudská prirodzenosť: Sú ľudia predurčení na zabíjanie?

Na rozdiel od rozšíreného mýtu, že vojna je „prirodzeným stavom ľudstva,“ biológia aj antropológia naznačujú opak. V živočíšnej ríši je len málo druhov, ktoré sa systematicky ničia medzi sebou. Konflikty sa najčastejšie riešia zastrašovaním, súbojmi bez smrteľných následkov alebo útekom. Podobne aj u ľudí je skôr prirodzené riešiť konflikty vyjednávaním a spoluprácou.

Ak je vojna pre ľudí neprirodzená, ako je teda možné, že milióny mužov počas 1. svetovej vojny opustili svoje domovy, aby zabíjali iných, ktorých nikdy predtým nestretli? Odpoveďou je propaganda – nástroj, ktorý premieňa strach, neistotu a nacionalizmus na ideologickú zbraň.

Čo je vojenská propaganda?

Propaganda sa definuje ako cielené šírenie informácií s cieľom ovplyvniť postoje alebo správanie jednotlivcov či skupín. Vo vojenskom kontexte ide o vytváranie naratívov, ktoré podporujú vojenské aktivity, mobilizujú obyvateľstvo, a niekedy dokonca dehumanizujú nepriateľa. Počas 1. svetovej vojny vznikali plagáty vyzývajúce mužov, aby narukovali, a ženy, aby podporovali vojakov. Počas 2. svetovej vojny sa propaganda stala sofistikovanejšou, využívala film, rádio a tlač, aby posilňovala morálku a demonštrovala nepriateľa ako hrozbu pre „spravodlivý svetový poriadok.“

Nemorálnosť vojenskej propagandy

Manipulácia a klamstvo
Propaganda často používa prehnané alebo úplne nepravdivé informácie na ovplyvnenie verejnosti. Počas 1. svetovej vojny sa šírili príbehy o nemeckých „zverstvách,“ ktoré boli neskôr odhalené ako výmysly. Tieto taktiky podkopávajú dôveru v inštitúcie a narúšajú etické normy spoločnosti.

Dehumanizácia nepriateľa
Jedným z cieľov vojenskej propagandy je vykresliť nepriateľa ako zlohodného a neľudského. Počas 2. svetovej vojny zobrazovali nacistické a japonské karikatúry nepriateľov ako monštrá, čo podporovalo nenávisť a ospravedlňovalo brutálne činy na oboch stranách.

Dlhodobé následky
Propaganda môže zanechať hlboké jazvy v spoločnosti. Rozsiahle dezinformácie a polarizácia, ktoré vznikli počas vojny, môžu mať dlhodobé sociálne a politické dôsledky.


Britská propaganda počas 1. svetovej vojny: Mechanizmus nemorálnosti

Dehumanizácia nepriateľa

Jedným z hlavných cieľov britskej propagandy bolo vykresliť nemeckých vojakov ako brutálnych, barbarských „hunov“, ktorí ohrozujú britský spôsob života. Plagáty zobrazovali nemeckých vojakov ako násilníkov, útočiacich na nevinné ženy a deti, čím posilňovali nenávisť a odhodlanie bojovať. Jeden z najznámejších plagátov nesie nápis „Remember Belgium!“, odkazujúci na údajné nemecké zverstvá v Belgicku. Tieto príbehy, často prehnané alebo úplne nepravdivé, mali za cieľ potlačiť empatiu a vytvoriť obraz nepriateľa, ktorého treba zničiť.

Nútené zapojenie spisovateľov a umelcov

Britská vláda prostredníctvom War Propaganda Bureau (Wellington House) zapojila do svojej kampane desiatky známych spisovateľov a umelcov. Viacerí spisovatelia ako Arthur Conan Doyle (autor príbehov o Sherlockovi Holmesovi) a H. G. Wells (autor sci-fi románov ako Vojna svetov) súhlasili s písaním brožúr a kníh, ktoré by podporovali stanovisko vlády. Títo intelektuáli písali články, brožúry a knihy, ktoré mali legitimizovať vojnu, dehumanizovať nepriateľa a vykresľovať ho ako monštrum a tým povzbudzovať vojakov a civilistov k odhodlaniu zabíjať. 

Rudyard Kipling (autor Knihy džungle a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru), ktorý ospevoval hrdinstvo britských vojakov, neskôr tragicky prišiel o syna vo vojne. Jeho bolestné uvedomenie z nemorálnosti vojny bolo varovným hlasom, ktorý však prišiel neskoro.

No nie všetci umelci a spisovatelia boli ochotní podvoliť sa. Niektorí, ako básnik Wilfred Owen, písali o skutočných hrôzach vojny. Jeho dielo „Dulce et Decorum Est“ odhaľuje, aká krutá bola realita na bojiskách, a zosmiešňuje predstavu, že zomrieť za vlasť je „sladké a čestné.“


Zamlčané správy: Vianočné prímerie

Jedným z najsilnejších dôkazov ľudskej prirodzenosti smerujúcej k mieru je Vianočné prímerie z roku 1914. Britskí a nemeckí vojaci na Západnom fronte, ktorí boli predtým vystavení propagande zobrazujúcej nepriateľa ako monštrum, na Vianoce spontánne prerušili boje.

Vojaci si vymieňali darčeky, spievali koledy, zdieľali jedlo a dokonca si zahrali futbal. Táto udalosť dokázala, že ľudia na oboch stranách zákopov si navzájom rozumeli viac, ako ich vlády predpokladali.

Britské médiá a vojenské autority sa však pokúsili túto udalosť minimalizovať alebo úplne utajiť. Obávali sa, že podobné správy by mohli oslabiť „morálku“ vojakov a spôsobiť, že by sa odmietali ďalej zabíjať. Propaganda totiž nemohla pripustiť, že nepriateľ nie je monštrum, ale človek s rovnakými túžbami po mieri a bezpečí.


Dôsledky propagandy: Straty na životoch a stagnácia spoločnosti

Vojenská propaganda nemala vplyv len na bojiská. Na území Británie sa počas vojny výrazne zhoršilo postavenie Nemcov žijúcich v krajine. Mnohí boli podozrievaní zo špionáže, diskriminovaní alebo zatýkaní.

Zameranie spoločnosti na vojnové úsilie tiež znamenalo stagnáciu pokroku v oblasti vedy, kultúry a medziľudských vzťahov. Výskum, ktorý by mohol zachraňovať životy, bol namiesto toho orientovaný na výrobu zbraní. Umelci a intelektuáli, ktorí by inak obohacovali kultúru, boli nútení slúžiť propagande.


Poučenie pre súčasnosť: Hrozí opakovanie histórie?

Na to, aby sa z bežných ľudí stali vojaci ochotní zabíjať, je potrebné presvedčiť ich, že nepriateľ je zlo, že ich vlastná krajina je ohrozená a že vojna je jediným riešením. Prvá svetová vojna a propaganda, ktorá ju sprevádzala, nám ponúkajú varovný príbeh o tom, ako ľahko možno zmanipulovať spoločnosť a premôcť ľudskosť. Dnes, keď mnohé krajiny zvyšujú vojenské výdavky a spúšťajú mediálne kampane, ktoré podporujú militarizáciu a polarizáciu, je dôležité si pripomenúť, kam až takéto kroky vedú.

Namiesto toho, aby sme sa nechali ovplyvniť nenávistnými naratívmi a propagandou, mali by sme sa inšpirovať ľudskosťou vojakov počas Vianočného prímeria. Ak dokázali nájsť mier uprostred vojny, dokážeme ho nájsť aj my – ak sa nenecháme zlákať nenávisťou a klamstvami.

História sa nemusí opakovať, ak budeme dostatočne odvážni ju prekonať. V konečnom dôsledku záleží na tom, či ako spoločnosť budeme podporovať rozvoj mierových hodnôt a odolávať manipulácii, ktorá nás vedie do konfliktov.

Vierovyznania v konflikte: Kedy sa to konečne skončí?

18.12.2024

Náboženstvá sú základnými piliermi civilizácie. Hoci ich zakladatelia hlásali lásku, súcit a mier, mnohé konflikty a neznášanlivosť vo svete sa odohrávajú práve pod zámienkou náboženstva. Ako je možné, že učenie prorokov, ktorí volali po jednote a rešpekte k blížnemu, bolo zabudnuté alebo prekrútené? Predstavme si hypotetickú situáciu: Ježiš, Budha, Mohamed a [...]

Môže byť inteligencia nebezpečná? IQ bez EQ ako nástroj ničenia

10.12.2024

V čase, keď technológie a vedomosti dosiahli bezprecedentnú úroveň, čelíme otázke, ako tieto schopnosti využívame. Diskusia o tom, či je dôležitejšie IQ alebo EQ, rezonuje viac než kedykoľvek predtým. Vzdelávací psychológ Haim Ginott varoval pred vzdelaním bez ľudskosti; písal o liste, ktorý učitelia dostanú od svojho riaditeľa každý rok: “Prežil [...]

Empatia na hrane: Čo nám bráni cítiť bolesť iných?

06.12.2024

Aj v modernej dobe zostáva genocída a systematické vyhladzovanie celých národov smutnou realitou. Ako je to možné? Neurovedec David Eagleman ponúka presvedčivé vysvetlenie: pri dehumanizácii sa oblasti mozgu zodpovedné za empatiu – schopnosť cítiť bolesť druhých – v podstate vypínajú. Neuroveda za dehumanizáciou V zaujímavom experimente účastníci pozorovali ruky, do [...]

Ide o pravdu, Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok v Ide o pravdu: Verím, že koalícia opäť bude mať 79 poslancov. Rašiho zvolíme za šéfa parlamentu

20.12.2024 12:00

Som presvedčený, že Richard Raši bude zvolený za šéfa parlamentu na najbližšej schôdzi, uviedol šéf Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

šutaj eštok

Šutaj Eštok naznačil, že vláda po rokovaní k zdravotníctvu prinesie dobré správy

20.12.2024 11:07

Minister potvrdil, že zasadnutie vlády bolo zvolané v súvislosti s aktuálnou situáciou v zdravotníctve.

SR Pezinok MV Eštok Školy Kamerový Systém BAX

Ministerstvo vnútra spustilo pilotnú inštaláciu kamier, ktoré budú implementované v školách

20.12.2024 11:00

Urobilo tak na Strednej odbornej škole (SOŠ) Policajného zboru v Pezinku.

handlová, fico, atentát

Na sociálnej sieti sa vyhrážal premiérovi, polícia muža obvinila

20.12.2024 10:47

64-ročný Peter B. z okresu Pezinok čelí obvineniu za vyhrážanie sa Robertovi Ficovi na sociálnej sieti.

Mária Podhorská

Ľudskosť nikdy nevyjde z módy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 4578x
Priemerná čítanosť článkov: 763x

Autor blogu

Kategórie