Lži, ktoré zabíjajú: Nemorálnosť propagandy počas 1. svetovej vojny

História nám ponúka mnohé lekcie, ale jednou z najtemnejších je tá, ktorú nám zanechala vojenská propaganda počas 1. svetovej vojny. Táto masívna kampaň dehumanizácie, manipulácie a klamstiev nielenže spôsobila smrť miliónov, ale zanechala aj hlboké jazvy na spoločnosti, kultúre a pokroku. Ak si dnes, v ére informačnej explózie a rastúcich vojenských výdavkov, nevšímame paralely so súčasnosťou, riskujeme opakovanie tých istých tragických chýb.


Ľudská prirodzenosť: Sú ľudia predurčení na zabíjanie?

Na rozdiel od rozšíreného mýtu, že vojna je „prirodzeným stavom ľudstva,“ biológia aj antropológia naznačujú opak. V živočíšnej ríši je len málo druhov, ktoré sa systematicky ničia medzi sebou. Konflikty sa najčastejšie riešia zastrašovaním, súbojmi bez smrteľných následkov alebo útekom. Podobne aj u ľudí je skôr prirodzené riešiť konflikty vyjednávaním a spoluprácou.

Ak je vojna pre ľudí neprirodzená, ako je teda možné, že milióny mužov počas 1. svetovej vojny opustili svoje domovy, aby zabíjali iných, ktorých nikdy predtým nestretli? Odpoveďou je propaganda – nástroj, ktorý premieňa strach, neistotu a nacionalizmus na ideologickú zbraň.

Čo je vojenská propaganda?

Propaganda sa definuje ako cielené šírenie informácií s cieľom ovplyvniť postoje alebo správanie jednotlivcov či skupín. Vo vojenskom kontexte ide o vytváranie naratívov, ktoré podporujú vojenské aktivity, mobilizujú obyvateľstvo, a niekedy dokonca dehumanizujú nepriateľa. Počas 1. svetovej vojny vznikali plagáty vyzývajúce mužov, aby narukovali, a ženy, aby podporovali vojakov. Počas 2. svetovej vojny sa propaganda stala sofistikovanejšou, využívala film, rádio a tlač, aby posilňovala morálku a demonštrovala nepriateľa ako hrozbu pre „spravodlivý svetový poriadok.“

Nemorálnosť vojenskej propagandy

Manipulácia a klamstvo
Propaganda často používa prehnané alebo úplne nepravdivé informácie na ovplyvnenie verejnosti. Počas 1. svetovej vojny sa šírili príbehy o nemeckých „zverstvách,“ ktoré boli neskôr odhalené ako výmysly. Tieto taktiky podkopávajú dôveru v inštitúcie a narúšajú etické normy spoločnosti.

Dehumanizácia nepriateľa
Jedným z cieľov vojenskej propagandy je vykresliť nepriateľa ako zlohodného a neľudského. Počas 2. svetovej vojny zobrazovali nacistické a japonské karikatúry nepriateľov ako monštrá, čo podporovalo nenávisť a ospravedlňovalo brutálne činy na oboch stranách.

Dlhodobé následky
Propaganda môže zanechať hlboké jazvy v spoločnosti. Rozsiahle dezinformácie a polarizácia, ktoré vznikli počas vojny, môžu mať dlhodobé sociálne a politické dôsledky.


Britská propaganda počas 1. svetovej vojny: Mechanizmus nemorálnosti

Dehumanizácia nepriateľa

Jedným z hlavných cieľov britskej propagandy bolo vykresliť nemeckých vojakov ako brutálnych, barbarských „hunov“, ktorí ohrozujú britský spôsob života. Plagáty zobrazovali nemeckých vojakov ako násilníkov, útočiacich na nevinné ženy a deti, čím posilňovali nenávisť a odhodlanie bojovať. Jeden z najznámejších plagátov nesie nápis „Remember Belgium!“, odkazujúci na údajné nemecké zverstvá v Belgicku. Tieto príbehy, často prehnané alebo úplne nepravdivé, mali za cieľ potlačiť empatiu a vytvoriť obraz nepriateľa, ktorého treba zničiť.

Nútené zapojenie spisovateľov a umelcov

Britská vláda prostredníctvom War Propaganda Bureau (Wellington House) zapojila do svojej kampane desiatky známych spisovateľov a umelcov. Viacerí spisovatelia ako Arthur Conan Doyle (autor príbehov o Sherlockovi Holmesovi) a H. G. Wells (autor sci-fi románov ako Vojna svetov) súhlasili s písaním brožúr a kníh, ktoré by podporovali stanovisko vlády. Títo intelektuáli písali články, brožúry a knihy, ktoré mali legitimizovať vojnu, dehumanizovať nepriateľa a vykresľovať ho ako monštrum a tým povzbudzovať vojakov a civilistov k odhodlaniu zabíjať. 

Rudyard Kipling (autor Knihy džungle a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru), ktorý ospevoval hrdinstvo britských vojakov, neskôr tragicky prišiel o syna vo vojne. Jeho bolestné uvedomenie z nemorálnosti vojny bolo varovným hlasom, ktorý však prišiel neskoro.

No nie všetci umelci a spisovatelia boli ochotní podvoliť sa. Niektorí, ako básnik Wilfred Owen, písali o skutočných hrôzach vojny. Jeho dielo „Dulce et Decorum Est“ odhaľuje, aká krutá bola realita na bojiskách, a zosmiešňuje predstavu, že zomrieť za vlasť je „sladké a čestné.“


Zamlčané správy: Vianočné prímerie

Jedným z najsilnejších dôkazov ľudskej prirodzenosti smerujúcej k mieru je Vianočné prímerie z roku 1914. Britskí a nemeckí vojaci na Západnom fronte, ktorí boli predtým vystavení propagande zobrazujúcej nepriateľa ako monštrum, na Vianoce spontánne prerušili boje.

Vojaci si vymieňali darčeky, spievali koledy, zdieľali jedlo a dokonca si zahrali futbal. Táto udalosť dokázala, že ľudia na oboch stranách zákopov si navzájom rozumeli viac, ako ich vlády predpokladali.

Britské médiá a vojenské autority sa však pokúsili túto udalosť minimalizovať alebo úplne utajiť. Obávali sa, že podobné správy by mohli oslabiť „morálku“ vojakov a spôsobiť, že by sa odmietali ďalej zabíjať. Propaganda totiž nemohla pripustiť, že nepriateľ nie je monštrum, ale človek s rovnakými túžbami po mieri a bezpečí.


Dôsledky propagandy: Straty na životoch a stagnácia spoločnosti

Vojenská propaganda nemala vplyv len na bojiská. Na území Británie sa počas vojny výrazne zhoršilo postavenie Nemcov žijúcich v krajine. Mnohí boli podozrievaní zo špionáže, diskriminovaní alebo zatýkaní.

Zameranie spoločnosti na vojnové úsilie tiež znamenalo stagnáciu pokroku v oblasti vedy, kultúry a medziľudských vzťahov. Výskum, ktorý by mohol zachraňovať životy, bol namiesto toho orientovaný na výrobu zbraní. Umelci a intelektuáli, ktorí by inak obohacovali kultúru, boli nútení slúžiť propagande.


Poučenie pre súčasnosť: Hrozí opakovanie histórie?

Na to, aby sa z bežných ľudí stali vojaci ochotní zabíjať, je potrebné presvedčiť ich, že nepriateľ je zlo, že ich vlastná krajina je ohrozená a že vojna je jediným riešením. Prvá svetová vojna a propaganda, ktorá ju sprevádzala, nám ponúkajú varovný príbeh o tom, ako ľahko možno zmanipulovať spoločnosť a premôcť ľudskosť. Dnes, keď mnohé krajiny zvyšujú vojenské výdavky a spúšťajú mediálne kampane, ktoré podporujú militarizáciu a polarizáciu, je dôležité si pripomenúť, kam až takéto kroky vedú.

Namiesto toho, aby sme sa nechali ovplyvniť nenávistnými naratívmi a propagandou, mali by sme sa inšpirovať ľudskosťou vojakov počas Vianočného prímeria. Ak dokázali nájsť mier uprostred vojny, dokážeme ho nájsť aj my – ak sa nenecháme zlákať nenávisťou a klamstvami.

História sa nemusí opakovať, ak budeme dostatočne odvážni ju prekonať. V konečnom dôsledku záleží na tom, či ako spoločnosť budeme podporovať rozvoj mierových hodnôt a odolávať manipulácii, ktorá nás vedie do konfliktov.

Paradox obáv z vymývania mozgov – Ako nás strach môže uväzniť v informačnej bubline

22.03.2025

Vymývanie mozgov je fenomén, ktorý nás fascinuje aj desí. Či už ide o manipuláciu v totalitných režimoch, sektách, reklamách alebo na sociálnych sieťach, všetci máme obavy z toho, že stratíme schopnosť nezávislého myslenia. Prečo sa však tohto javu tak bojíme? Strach zo straty kontroly Jednou z hlavných príčin nášho strachu je pocit bezmocnosti. Ľudia si cenia svoju [...]

HDP: Spojenec vojny, nepriateľ spoločnosti

11.03.2025

Politici sa ním chvália, ekonómovia ho analyzujú a médiá z neho robia symbol pokroku. Hrubý domáci produkt (HDP) je jedným z najsledovanejších ukazovateľov ekonomického úspechu krajiny. No naozaj meria HDP hodnotu krajiny? Alebo je len ilúziou, ktorá upevňuje spotrebiteľskú spoločnosť a ignoruje skutočné kvality života? HDP rastie pri katastrofách Hurikán zničí tisíce [...]

Plánované zastarávanie: Tichý zločin proti ľudstvu a planéte

01.03.2025

Mesiac po záručnej dobe sa vám pokazí práčka, mobil spomalí na nepoznanie alebo sa rozpadnú topánky? Poznáte to aj vy? Pamätáte si časy, keď staré mixéry fungovali desiatky rokov a textil sa nie a nie rozpadnúť? Dnes je realita iná – a nie náhodou. Plánované zastarávanie (planned obsolescence) je zámerná stratégia dizajnu produktov s umelo obmedzenou životnosťou. [...]

pellegrini

Pellegrini vo Vatikáne vyzval na jednotu v záujme spoločných hodnôt

03.04.2025 21:38

Delegácia prezidenta SR pricestovala na návštevu Svätej stolice pri príležitosti národnej púte.

Juraj Blanár

Blanár požiadal Španielsko o poskytnutie systému protivzdušnej obrany na území SR

03.04.2025 21:15

Blanár svojho rezortného kolegu o systém PVO požiadal v súvislosti s prítomnosťou španielskych vojakov na Slovensku.

Výbor pre hospodárske záležitosti Denisa Saková

Saková: O záchrane fabrík pred Trumpovými clami budeme rokovať s Bruselom. Poslanec Smeru obhajoval postup USA

03.04.2025 19:30

Ministerka hospodárstva Denisa Saková prehlásila, že štát pripravuje pomoc pre automobilky a aj malých či stredných podnikateľov.

musk, vance

Musk podľa Vancea bude Trumpovým poradcom aj po svojom odchode z funkcie

03.04.2025 19:18

Časť Trumpovho okolia a jeho spojencov podľa Politico frustruje Muskova nepredvídateľnosť.

Mária Podhorská

Ľudskosť nikdy nevyjde z módy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 15600x
Priemerná čítanosť článkov: 1114x

Autor blogu

Kategórie